+38 (067) 670-67-04

Що приховує ДСП?

Формальдегід: дійсно небезпечний?

Здоров’я людини та екологія виходять на провідні позиції в рейтингу суспільних цінностей. Тим не менше, до цього часу вважається, що постійний головний біль, втомлюваність і алергічні реакції виникають через щоденний стрес, погодні умови, вроджені патології або задавнені хвороби. Нам пропонують вражаючу кількість способів усунення симптомів, не виключаючи навіть містичні, але при цьому істинні причини захворювань можуть бути упущеними.

Чи знаєте Ви, що надокучливий головний біль і подразнення слизових оболонок може стати наслідком вдихання формальдегіду, що випаровується з кухонної шафи або полового покриття?

Досі дихаєте формальдегідом?

Сама по собі речовина не має кольору, розчинюється в воді і спиртах, набуваючи характерного запаху нових меблів. Головна небезпека при цьому – токсичність і здатність завдавати здоров’ю людини непоправної шкоди.

Вплив формальдегідних смол відбивається на функціонуванні центральної нервової системи організму. Перебування в насиченому токсичними випарами просторі призводить до головного болю, запаморочення, депресії і навіть судом або розладу зору. Випари формаліну при тривалому впливі викликають хронічні подразнення слизових оболонок і шкірні алергічні реакції. Репродуктивні органи людини піддаються ризику в першу чергу. Чи варто взагалі згадувати, що в 1998 р. формальдегід був офіціально визнаний канцерогенним, а міжнародні організації по дослідженню раку підтвердили його безпосередній зв’язок з пухлинами носоглотки?

Де шукати формальдегід?

Коли людина впливає на природу (наприклад, на хімічний склад повітря), відповідний удар приймає його організм і здоров’я. Відсутність природних матеріалів в навколишньому середовищі ми прагнемо компенсувати наявністю дерев’яних меблів. Здавалося б, продукт натуральний, очікувати від нього неприємностей не доводиться. Але в сучасному інтер’єрі використовується не чистий матеріал, а деревина в пресованому вигляді, оброблена промисловим клеєм для підвищення показників міцності та щільності виробів. Якість зв’язувальних речовин значно впливає на фізичний стан людей, для яких створюються меблі. Лідерами з емісії вільного формальдегіду та інших небезпечних летких сполук на даному етапі були визначені меблі з ДСП, фанери й ДВП. У процесі модернізації інтер’єру слід звертати увагу на матеріали, з яких виготовляються речі для дому. Уникнути наявності фанери, ДВП і ДСП вам певно не вдасться, але запитати: «Який клас емісії формальдегіду у цього стільця?» однозначно варто.

Види емісії та допустимі норми

Емісія шкідливих речовин поділяється на три класи:
  • перший клас (Е1) – мінімальний показник емісії, що вважається безпечним для організму людини. Меблі з емісією такого класу дозволяється встановлювати в житлових приміщеннях. Показник 10 мг формальдегіду на 100 г матеріалу є оптимальним і рекомендується для виготовлення меблів для дитячих кімнат;
  • другий клас (Е2) – за європейськими стандартами 0,125-1,25 мг/м3 (допустимий показник для меблів зовнішнього призначення);
  • третій клас (Е3) – емісія 1,25-2,87 мг/м³ небезпечна для здоров’я людини, і тому виготовляти меблі з таким показником заборонено.


Оптимальні умови для виділення формальдегіду в атмосферу – це вологість і тепло. Рідко провітрювана кімната автоматично стає ідеальним середовищем для поширення токсичних речовин. Обирати меблі для такого простору потрібно особливо ретельно.Рішення проблеми

Перевірити склад повітря, яким ми дихаємо, не так просто. Однак є спосіб уникнути впливу отруйних випарів в будинку або офісі, що не обтяжує власника купівлею надточних вимірювальних приладів або фільтрів. Достатньо лише уважно перевіряти склад матеріалів, з яких створюється інтер’єр приміщення, і стежити за класом емісії, зазначеної в характеристиці.

Отже, виробник гарантує, що куплені меблі для дитячої кімнати відносяться до класу «Е1» за вмістом формальдегіду. Це, на жаль, лише часткове рішення, оскільки отруйних випарів мало, але вони є! А чи існує гарантія, що жодна дитина не постраждає від цього «мало»!?

Раніше досягнення емісії класу Е0 (абсолютного вилучення формальдегіду зі складу промислового клею) здавалося фантастичним, але сьогодні на ринку зв’язувальних композицій для дерев’яних конструкцій вже з’явилися перші нетоксичні продукти.

Так, наприклад, до складу GEOFIP не входять органічні компоненти, тому емісія формальдегіду становить 0%. Крім цього, лужне середовище GEOFIP захищає меблі від вогню, грибків, бактерій і інших факторів зовнішнього впливу.

Заносячи в будинок новий меблевий комплект, обідній стіл чи шафу, давайте не будемо забувати про токсичні випари, які будуть вдихати наші близькі!