+38 (067) 670-67-04

«Кам’яні велетні» Стоунхенджу

Історія Стоунхенджу – археологічної пам’ятки у м. Еймсбері (Англія), занесеної в список ЮНЕСКО – оповита численними міфами. Щодо призначення мегалітичного комплексу, що містить близько 100 каменів вагою від 45 до 4 т, досі точаться суперечки науковців.

У центрі композиції 17 стовпів-гігантів з сарсенового пісковику. Навколо них розміщуються 82 так звані «блакитні» камені, витесані з надміцних гірських порід – долериту, ріоліту та вулканічного туфу. Дослідники знайшли зразки аналогічних виробів у Південному Уельсі, на місці стародавньої каменоломні. Результати геохімічного аналізу підтвердили ідентичність знайдених зразків з «блакитними» стовпами Стоунхенджу на Солсберійській рівнині. Тепер перед науковцями постало нове завдання: встановити, як транспортувалися «кам’яні велетні» вагою 4-5 т з уельських пагорбів Преселі до м. Еймсбері, що за 300 км.

У щоденниках туриста, який відвідав мегалітичному комплекс у XVII ст., згадується, що відбити молотком шматочок каменя на згадку не вдалося попри всі зусилля. Вивітрювання, зміна температур і руйнівна комунікація з людиною не завадила «каменям, що танцюють» донести тисячолітні загадки до наших днів завдяки надвисокій щільності та витривалості обраних гірських порід.

Підлоги GEOFIP-PO7 є не менш міцними й стійкими, ніж камені Стоунхенджу: їх не лякає ні молоток, ні тривалі навантаження у промислових масштабах.